Bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly22.10.2017

 

Bioklimatické pergoly s pohyblivými lamelami

Moderním trendem v oblasti pergolových systémů jsou takzvané bioklimatické pergoly. Jedná se o hliníkové konstrukce, které jsou tvořeny nosným rámem se sloupky (nohami), střechu pergoly tvoří naklápěcí hliníkové lamely ovládané lineárním motorem. Al pergoly s.r.o. dodává bioklimatické pergoly různých výrobců např. Corradi, Alaris. Každý výrobce má svá specifika,ale princip funkce bioklimatických pergol je vždy stejný.

Díky revoluční konstrukci s pohyblivými a speciálně tvarovanými lamelami je možné dosáhnout stínění, přirozené ventilace střechou a také protidešťové ochrany při zavřené střeše. Díky variabilnímu nastavení sklonu pohyblivých lamel je možné dosáhnout ideálního stínění v každé denní době a ročnímu období.

 

bioklimatická pergola alba

Obr. č. 1 - Bioklimatická pergola Alba Italského výrobce Corradi

 

Bioklimatické pergoly mohou být umístěny k objektu, nebo samostatně stojící, existují i další varianty jako například úplné vsazení do připraveného výklenku, nebo modulární sestava více pergol volně stojící nebo jednou nebo více stranami ukotvenými do objektu. Počet noh pergoly je závislý na velikosti pergoly (většinou bývají 4 nohy, ale u větších rozměrů může být i 6 noh) a také na stylu umístění pergoly k objektu. U bioklimatických pergol si můžeme určit libovolnou velikost pergoly až do rozměrů cca 7 x 4,5 m (dle výrobce), také je možné určit orientaci lamel v délkovém směru a směr naklápení dle podélné osy.

Obr. č. 2 - Schéma možných montážních variant pergoly Placeo českého výrobce Alaris

 

Rám pergoly je tvořen extrudovanými hliníkovými profily, které jsou speciálně tvarovány tak, aby umožnili ukotvení mechanismu lamel, umístění motoru a zároveň umožňoval odtok dešťové vody přímo v konstrukci. Celá konstrukce pergoly je z extrudovaného hliníku a hliníkových odlitků. Díky použití nerezových spojovacích prvků a komaxitové povrchové úpravě je taková konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům a barevně stálá s vysokou odolností proti otěru. Na rozdíl od dřevěných nebo ocelových konstrukcí pergol nedegraduje a nerezaví, je bezúdržbová.

 

Obr. č. 3 - Bioklimatická pergola Placeo

 

Základní prvky pergoly kromě rámu tvoří také pohyblivé lamely, pohon a řídící jednotka. Pohon pergoly bývá většinou integrovaný do nosníku konstrukce pergoly a není viditelný, řídící jednotka může být integrovaná do sloupu  nebo umístěna externě mimo pergolu (v rozvaděči).

 

Obr. č.4 - Schéma konstrukce bioklimatické pergoly. Zdroj: Alaris.

 

Pohyb lamel pergoly je možné dle typu a výrobce pergoly v rozmezí 0 - 150o, o pohyb se stará lineární motor umístěný uvnitř konstrukce, který je propojený s lamelami táhlem nebo speciálními převody dle výrobce. Pohony pro bioklimatické pergoly vyrábí několik renomovaných evropských výrobců například Elero, Somfy, Mingardi. Motor bývá u většiny výrobců integrovaný do konstrukce pergoly a není viditelný při pohledu na pergolu.

 

Obr. č. 5 - Řez nosníkem a lamelami a skrytým uložením pohonu pohyblivé pergoly. Zdroj: Alaris

 

Obr. č. 6 - Otevřené a uzavřené lamely pergoly Maestro

 

Dle nastavení sklonu lamel poté působí směr lamely proti přímému slunečnímu záření, čímž zabraňuje přehřívání prostoru pod pergolou a rozptyluje přímé světlo na tlumené. Při naklopených lamelách se teplejší vzduch přirozeně ventiluje přes lamely vzhůru a klima v pergole je tak vždy příjemné. Při kompletně zaklopených lamelách tvoří plocha lamel spolu s integrovaným odvodem vody dokonalou ochranu proti dešti a uživatel pergoly tak nemusí opouštět příjemné posezení pod pergolou ani v letních bouřkách. Dešťová voda je žlabem v profilu nosníku odváděna do jednoho ze sloupů a tím je sváděna integrovaným potrubím až na spodek sloupu a vyvedena čelně otvorem ze sloupu, nebo je napojena přímo na drenážní systém na terase a jde kolmo dolů ve sloupu a nedojde k estetickému rušení povrchu sloupku.

Hlavními funkcemi bioklimatické pergoly jsou tedy ochrana proti přímému slunečnímu záření, ventilace neboli přirozená výměna vzduchu a pro někoho hlavní funkce ochrana proti dešti.

Obr. č. 7 - Hlavní funkce bioklimatické pergoly: regulace slunečního svitu, přirozená ventilace, protidešťová ochrana

 

Díky pravidelnému obdélníkovému tvaru je možné lehce vybavit pergolu i dalšími prvky pro vertikální stěny pergoly.Všechny stěny pergoly je možné vybavit screenovými roletami nebo posuvným zasklením

bezpečnostním sklem, popřípadě také posuvnými panely se slunolamem nebo screenovou látkou.
Díky uzavření stěn pergoly těmito rozšiřujícími pvky je možné bioklimatickou pergolu využívat i zimních měsících, obzvláště se doporučuje přikoupení infrazářiče, který výrazně zlepší tepelnou pohodu v chladných obdobích.

 

posuvné zasklení pergoly placeo

Obr. č.8 -  Uzavření pergoly Placeo pomocí posuvného bezrámového zasklení, díky kombinaci zasklení s instalovanými infrazářiči (pod střechou) je dosaženo maximálního využití v jakékoliv roční době a za jakéhokoliv počasí.

 

Další možností uzavření stěn pergoly jsou screenové rolety, které jsou instalovány přímo do konstrukce bioklimatických pergol a jejich funkcí je stínění formou tlumení a rozptylu přímého slunečního svitu tak, aby uvnitř pergoly bylo příjemné osvětlení celého prostoru rozptýleným denním světlem. Screenové rolety také fungují jako velmi účinná bariéra proti větru, některé systémy jsou testovány až na odolnost proti větru o rychlosti 90 Km/h!

 

Obr. č.9 -  Screenová roleta boční stěny pergoly CUBE

 

Bioklimatické pergoly jsou nejdynamičtěji se rozvíjejcím odvětvím hliníkových pergol, díky jejich konstrukci přináší váhody, které nemohou jiné typy pergol nabídnout. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na AL Pergoly s.r.o. připravíme i Vás projekt pergoly včetně vizualizace a realizace kdekoliv po ČR a SK. Jsme autorizovaný montážní a servisní partner výrobců bioklimatických pergol Alaris a Corradi.

frame-scrollup
Z NAŘÍZENÍ VLÁDY JSOU OD 16.3.2020 VŠECHNY NAŠE POBOČKY UZAVŘENY, NICMÉNĚ PROVOZ FIRMY NENÍ PŘERUŠEN. MŮŽETE NÁS KONTAKTOVAT E-MAILEM ČI TELEFONICKY.ZAMĚŘENÍ A MONTÁŽE NADÁLE PROBÍHAJÍ ZA ZVÝŠENÝCH HYGIENICKÝCH OPATŘENÍ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.