PERGOLY S POLYKARBONÁTOVOU STŘECHOU

PERGOLY S POLYKARBONÁTOVOU STŘECHOU
12. 08. 2022

Tento typ pergol je tvořený základními stavebními prvky jako jsou pozednice, sloupky (nohy), nosný okapový profil a samozřejmě krokve, které nesou střešní krytinu v našem případě tedy polykarbonátové desky nebo skla. Většina těchto pergol musí být kotvena k nosné stěně objektu, a to ze statických důvodů, existuji ale také pergoly v samonosném provedení, přičemž místo kotvení k objektu má pergola více sloupků a ty jsou poté propojeny nosnými výztužnými trámy.

Tento typ pergol se staví ve sklonu střechy v závislosti na velikosti pergoly a také použitém střešním zakrytí.Pergoly s velkou zastavěnou plochou, a především hloubkou mají vyšší sklon.

Pergoly s polykarbonátem mají většinou vyšší sklon než pergoly s bezpečnostním nebo izolačním zasklením. Sklon se volí s ohledem na sněhovou zátěž a její jednodušší sklouzávání směrem do okapu, což u kluzčí skleněné výplně jde snáze.

Nejmenší použitelný sklon těchto pergol bývá okolo 3o u zasklených pergol a maximu bývá okolo 15o u polykarbonátových pergol.

U většiny výrobců bývá samozřejmostí čelní okapový profil, do kterého dešťová voda ze střechy stéká, tato voda je poté sváděna do svodu, který u většiny modelů bývá integrovaný do sloupu pergoly a poté na spodním části sloupu vyváděna ven na terasu nebo trávník. Popřípadě může být voda ze střechy přímo sváděna do drenážního potrubí v zemině, nebo také v rámci zachytávání dešťové vody sváděna do retenční nádrže.

Výhodou polykarbonátové krytiny je oproti bezpečnostnímu sklu především cena a jednoduchost montáže a pokládky krytiny. Také atypická řešení jako například šikmé provedení pergoly nebo montáže u atypických výklenků na fasádě se provádí u pergol s polykarbonátem výrazně snadněji, než u pergol se zasklením bezpečnostním nebo izolačním sklem.

Pergoly, které montuje firma AL Pergoly s.r.o. používají polykarbonátové desky švédského výrobce ARLA. Jedná se o komůrkový polykarbonát tloušťky 16 mm, a to v mléčném nebo čirém provedení. Doporučujeme vždy mléčný polykarbonát, který nejen zabraňuje dešti a sněhu ale oproti čirému polykarbonátu má také stínící funkci – sluneční světlo které projde přes mléčný polykarbonát je poté tlumené, zároveň je snížena intenzita záření a tím dochází k menšímu ohřevu vzduchu pod pergolou a jeho přehřívání.

Důležitým prvkem u montáže polykarbonátových desek je izolace jejich okrajů tak aby do duitin desek nevnikala vlhkost a nečistoty. Používáme hliníkové pásky a hliníkové U profily abychom tyto okraje uzavřely. Díky tomu je polykarbonát dlouhodobě v ideálním stavu bez vlhkosti, plísní a nečistot.

Pokud tedy nemáte příliš těsný rozpočet doporučujeme i kvůli jednodušší údržbě a vizuální stránce pergoly se zasklením skleněnými tabulemi, pokud nechcete více investovat nebo máte atypický tvar objektu doporučujeme pergolu s polykarbonátovým zastřešením.

Podobné články